67. VÁNDORGYŰLÉS KONFERENCIA ÉS KIÁLLÍTÁS

A Magyar Elektrotechnikai Egyesület tervezi, hogy 2021. szeptember 22-24. között megrendezi a 67. Vándorgyűlés Konferencia és Kiállítását Szegeden, amely az elektrotechnikai-, energetikai iparág legnagyobb résztvevői létszámú szakmai találkozója.

Az Egyesület a járványügyi helyzetet követve, arra az esetre is készül, ha ez a pandémia miatt idén is meghiúsulhat. Ebben az esetben a 2020-as évihez hasonlóan online rendezvény formájában szervezzük meg az iparág legnagyobb seregszemléjét.

Várjuk előadók jelentkezését 2021. február 19-től, akikre mind a két esetben számítunk!

RÉSZLETEK ÉS JELENTKEZÉS
 


MAVIR MESTEREK VIADALA 2021

2021-ben is megrendezi a MAVIR a Magyar Elektrotechnikai Egyesülettel együttműködve az évek óta sikeres MAVIR Mesterek Viadalát! Bíztassuk a fiatal szakember jelölteket a részvételre!

BŐVEBBEN
 


KLENEN '21

A Szervező Bizottság döntése értelmében a KLENEN’21 konferenciát a korábban már jelzett „B” időpontban, 2021. május 26-27-én rendezik meg, változatlan helyszínen, az AVARHOTEL-ben, Mátrafüreden.

BŐVEBBEN
 
 


SAJTÓHÍREK, ÉRDEKESSÉGEK

Tervben a kiberbiztonsági mérnöki kar indítása az Óbudai Egyetemen

Tervek szerint – az akkreditációs folyamatok lezajlása után – az országban egyedülálló módon, elsőként az Óbudai Egyetemen indul kiberbiztonsági mérnöki alapszak, a tervek szerint 2022. szeptemberétől, mintegy 100-150 fővel, de az alacsonyabb szintű képzések már korábban elindulhatnak. Világszinten is csúcstechnológiás kiberbiztonsági, forgalomelemző eszközökkel bővül az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész- és Biztonságtechnikai Mérnöki Kara a Vodafone Magyarország Zrt. jóvoltából, támogatva ezzel a biztonságtechnikai mérnöki képzést. Az együttműködést támogatási szerződéssel hitelesítették a felek február 17-én.

 


Az idő elérkezett: márciustól már az új energiacímkéket kell értelmezni 

A változásra az EU már tavaly felhívta a figyelmet, viszont a 2020. novemberétől már megjelenő új címkék mellett mankóként segíthették a vásárlókat a régiek. Idén március 1-től azonban már hiába keressük a sok „+” jelzést a háztartási nagygépeken, sőt, már az „A” osztályú besorolás is kevesebb lesz. Hogyan érdemes tájékozódni az új káoszban?  A mosó-, mosogató-, mosó-szárító gépek, hűtőszekrények, fagyasztók és borhűtők – mind új energia-besorolást kapnak! A legnagyobb fejtörést talán az okozhatja, hogy hová tűnik a sok „A+”-os jelzés, sőt, több helyen az A és B osztály egyenesen üresen marad.  Ezen túl a gépek már sokat fogyasztanak?

A háztartási nagygépeken kívül további készülékek is új energiacímkéket kapnak, mindössze egy későbbi időpontban. A főzőlapok, sütők, légkondicionálók és szárítógépek esetében egyelőre a régi jelzések és energiacímkék maradnak érvényben.

Megjegyzés: A ELEKTROTECHNIKA 2021/1-2 számában részletes olvashatnak a változásról

 


Az ELMŰ-ÉMÁSZ Energiaszolgáltató Zrt. kezdeményezte villamos energia egyetemes szolgáltatói engedélye visszavonását, valamint az ügyfeleit átvevő szolgáltató kijelölését – 2021. 02. 18.

Az ELMŰ-ÉMÁSZ Energiaszolgáltató Zrt. kérelmet nyújtott be a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalhoz, melyben kezdeményezte villamos energia egyetemes szolgáltatói engedélye visszavonását, valamint az ügyfeleit átvevő szolgáltató kijelölését. A MEKH 2021. február 18-án nyilvános felhívást tett közzé az érintett felhasználók átvételére és egyben tájékoztatja a fogyasztókat, hogy jelenleg nincs tennivalójuk.

BŐVEBBEN
 

 

Bill Gates: csak az összefogás mentheti meg az emberiséget – 2021. 02. 16.

A Microsoft társalapítója, most a bolygó megmentésére összpontosít. A Global Conversation vendége Bill Gates, aki Seattle-ből jelentkezett be, és most jelentette meg : Hogyan kerüljük el a klímakatasztrófát című könyvét. [Bill Gates]: „Nos, az áramszektor jóval nagyobb lesz, a járművekhez szükséges energia, az épületek hűtése és fűtése, illetve az ipari felhasználás miatt. És ennek a folyamatos, megbízható ellátása, még rossz idő esetén is, nagy problémát jelent. Vagy valamifajta csodára van szükségünk az energiatárolásban, amilyet még nem ismerünk, vagy olyan zöld forrás kell, ami nem függ az időjárástól. Tehát amikor az új generációs energiáról beszélünk, akkor fel kell tenni a kérdést, ami az atomenergiát érinti, vagyis hogy mindez biztosítja-e a költségeket, a biztonságot, és a hulladék kezelését. Érdemes ezen gondolkodni, mert szükség lehet rá az éghajlatváltozás megoldásához.”

BŐVEBBEN
 

 

Paks II. Zrt.: Szerkezetkész az Erőmű-beruházási Központ  – 2021. 02. 15.

Szerkezetileg elkészült a Paks II. Zrt. műszaki személyzete számára egy 259 konténerből  álló kétszintes, modern irodaház közvetlenül a blokkok számára kijelölt terület mellett. Az Erőmű-beruházási Központot várhatóan az év harmadik negyedévében vehetik birtokba a Paks II. Zrt. mérnökei.

Az építéséről készült kis film itt tekinthető meg:

MEGTEKINTÉS
 


Új forgatókönyvek egy esetleges villamosenergia-ellátási vészhelyzetre  – 2021. 02. 09.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a tavaly decemberi iparági konzultáció során beérkezett vélemények figyelembe vételével meghatározta a releváns nemzeti villamosenergia-ellátási válságforgatókönyveket.

BŐVEBBEN
 

 

Megújuló energiaforrásokra térnénk át, de árnyoldala is van a zöldenergiának  
– 2021. 02. 09.

Minden tevékenységünkhöz csakis villamosenergiát használunk, az áramot megújuló energiaforrásokból nyerjük, mindenhol napelemek, szél-és vízerőművek vannak. Semmi szmog, légszennyezés, nincsenek benzines és dízel autók… Jól is hangzana mindez, de ez a világ irreális, állítják az energiakutatók. A Baker Hughes energiaipari vállalat vezérigazgatója, Lorenzo Simonelli kijelentette, hogy az energetikai átállás elismerendő, de megjegyezte, a 100 százalékos megújuló energia forgatókönyve egyszerűen kivitelezhetetlen, hiába reménykednek benne a környezetvédők.

BŐVEBBEN
 

 

Az éghajlatváltozás elleni küzdelem fontos eszköze az atomenergia  – 2021. 02. 08.

Akár tízszeres különbségek is előfordulnak Európa országai között az egy kilowattóra villany előállításával járó szén-dioxid-kibocsátás mértékében. Az ENTSO-E 2020-as adataira hivatkozva írják, hogy az atomenergiára alapozó európai országokban fajlagosan alacsony szén-dioxid-kibocsátás mellett termelnek áramot. Hozzáteszik, hogy tízszeres különbségek is előfordulnak Európa országai között az egy kilowattóra villany előállításával járó szén-dioxid-kibocsátás mértékében.

BŐVEBBEN