VISSZAPILLANTÁS: MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJA 2022

A MEE Technikatörténeti Bizottsága az Óbudai Egyetem Informatikai Karával közösen tartotta - fergeteges sikerrel - a Múzeumok Éjszakájának Szakmai estjét „Az újragondolt találmányok az elektrotechnikában és az informatikában”  címmel.

A bemutatókat dr. Jeszenszky Sándor az Elektrotechnikai Múzeum korábbi igazgatója és dr. Kutor László az IT Evolúció kiállítás létrehozója közösen tartották. Kezük alatt felelevenedtek a gyakran évszázad óta pihenő technikai találmányok.

    

BŐVEBBEN
 

 

2. ÉVAD 4. EPIZÓD
#MEEnet Podcast csatornája - Energetikáról egymásközt!
Merjünk veszélyesen élni – átülni vagy nem átülni egy elektromos autóba? 
A közlekedési elektrifikáció komplex kérdései, egymásközt…

 

A Magyar Elektrotechnikai Egyesület Podcast csatornát indított 2021-ben azzal a céllal, hogy az elektrotechnika, energetika témakörében aktuális, érdekes kérdéseket vitasson meg, ezzel is növelve a szakma iránti érdeklődést.

A második évad témái az energia kereskedelem, piaci mechanizmusok, okok, háttér események elemzését, megértését tűzte ki célul, nem kisebb nevekkel, mint ifj. Chikán Attila, Jamniczky Zsolt vagy Dr. Szörényi Gábor.

A második évad utolsó adásában egy nagyon aktuális témát vettünk napirendre, olyat, amihez mindenki (is) ért, legalábbis van róla véleménye. Ez a közlekedés villamosítása! Nem szeretnénk arról beszélni, hogy a Tesla vagy az Audi jobb, vagy mit okoz a hálózaton a rengeteg autó töltő. Komplexen vizsgáljuk a témát kerékpártól a repülőig, városi, urbanizációs hatástól egészen az nyersanyag hiány problematikáig. Olyan kérdéseket feszegetünk, amit eddig talán nem tudott, vagy nem akart a hallgató feltenni. Beszélgetőtársaim Dr. Földes Dávid és Dr. Csonka Bálint.

Dr. Földes Dávid a BME Közlekedéstechnológiai és Közlekedésgazdasági Tanszékének tudományos munkatársa. PhD fokozatát közlekedéstudományból 2019-ben szerezte meg, disszertációjának címe: Innovatív közlekedési rendszerek és szolgáltatások fejlesztése. Disszertációjával elnyerte az European Fridriech-List díjat. Kutatásai során mikromobilitással, megosztott mobilitással, valamint az autonóm járművek szolgáltatásaival foglalkozik, különös figyelmet fordítva az utazói elvárásokra.

Dr. Csonka Bálint a BME Közlekedéstechnológiai és Közlekedésgazdasági Tanszékének tudományos munkatársa. PhD fokozatát közlekedéstudományból 2020-ban szerezte meg, disszertációjának címe: Elektromobilitási szolgáltatások tervezése. Kutatásai során megosztott mobilitással, közlekedés fenntarthatóságával és elektromobilitással, azon belül többek között közfelhasználói elvárásokkal, töltőtúra tervezéssel és töltésmenedzsmenttel foglalkozik.

  

A második évad befejeződött, ősszel újra jelentkezünk!

Várjuk előadás javaslataikat, kérdéseiket, gondolataikat, melyet a felvétel során beépítünk a beszélgetésbe a mee@mee.hu e-mailcímre!
Kötetlenül, energetikáról, egymásközt!

 

 

DIPLOMATERV ÉS SZAKDOLGOZAT PÁLYÁZAT 2022

A Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) az erősáramú elektrotechnika, automatizálás, villamosenergia-piac, energiastratégia vagy kapcsolódó területein diplomatervet, szakdolgozatot készítő MSc mesterszakos és BSc alapszakos hallgatók számára pályázatot hirdet. A pályázat célja, hogy ösztönözze színvonalas diplomatervek, szakdolgozatok készítését és lehetőséget biztosítson a nyerteseknek arra, hogy az iparágban mind a diploma munkájukat, mind magukat bemutassák.

Beküldési határidő: 2022. július 24.

BŐVEBB INFORMÁCIÓ ÉS JELENTKEZÉS
 

 

BIZTOSÍTSA HELYÉT MÉG MA

Idén is óriási érdeklődés övezi a 68. Vándorgyűlés Konferencia és Kiállítást, melynek idén Debrecenben a Hotel Lycium**** és Kölcsey Központ ad otthont az OPUS TITÁSZ Zrt. főtámogatásával.
Rohamosan fogynak a helyek, ne maradjon le, jelentkezzen még ma!

Adatból energia!

Napjainkban számtalan helyről hallhatjuk, hogy az „Adat az új olaj”, a párhuzamot tovább erősíti, hogy az olajhoz hasonlóan, az adat is akkor tud igazán értékes lenni, ha feldolgozzák, finomítják. Az ilyen módon készült „termék” sok előnnyel járhat az ipar szereplőinek és a közvetett módon a villamosenergia felhasználóknak is.

A Magyar Elektrotechnikai Egyesület aktív kapcsolattartással semleges platformot kínál az elektrotechnikai ipar jogi- és természetes személy továbbá hatósági szereplői részére, ahol az aktuális, lényegesnek tartott villamos iparági kérdésekkel kapcsolatos információk közlése és azok egyeztetése megtörténhet. Az Egyesület fontos célkitűzése, hogy komplex szemlélettel motiválja a szereplőket szakmai kérdések feldolgozására, semleges terepet kínálva a különféle véleményekkel kapcsolatos konzultációkhoz.

Idén 68. alkalommal kerül megrendezésre a Magyar Elektrotechnikai Egyesület Vándorgyűlés Konferencia és Kiállítása Debrecenben.

Helyszín: Debrecen, Hotel Lycium****-Kölcsey Központ
Időpont: 2022. szeptember 21-23.
Főtámogató: OPUS TITÁSZ Zrt.
Társrendező: MEE Tiszántúli szervezetek koordinációja
Mottó: Adatból energia!
Központi téma: Kiváltható-e a hálózatbővítés okos megoldásokkal?

BŐVEBB INFORMÁCIÓ ÉS JELENTKEZÉS
 

 

ELINDULT A MAGYAR ELEKTROTECHNIKAI EGYESÜLET LINKEDIN OLDALA

Érdemes minket ott is követni. Célunk az elektrotechnika iránt érdeklődők számára megosztani:

  • szakmai híreket, érdekességeket,
  • eseményeinket,
  • szakértői véleményeket,
  • tartalmas párbeszédeket,
  • kapcsolatépítő programokat.
MEGTEKINTÉS
 

 

HÍREK, ÉRDEKESSÉGEK

Az OAH elnökének látogatása a NAÜ-nél – 2022. 06. 29.

Az Országos Atomenergia Hivatal elnöke, Kádár Andrea Beatrix 2022. június 23-án hivatalos bemutatkozó látogatást tett a Nemzetközi Atomenergia Ügynökségnél. Az elnökasszonyt Rafael Mariano Grossi, a NAÜ főigazgatója fogadta, valamint helyettesei közül: Lydie Evrard nukleáris biztonsági és védettségi főigazgató-helyettes, Massimo Aparo, a nukleáris biztosítéki terület vezetője, valamint Hua Liu, a műszaki együttműködés területért felelős főigazgató-helyettes.

BŐVEBBEN
 

 

Jókora napelemparkot épít az MVM – 2022. 06. 30.

Az MVM Csoport növeli a megújuló energiaforrásokat hasznosító erőművi portfólióját: megújuló energiatermeléssel foglalkozó tagvállalata, az MVM Zöld Generáció Kft. egy 28,8 megawatt beépített teljesítményű fotovoltaikus kiserőművet - napelemparkot - épít Debrecenben - jelentették be a város és a cég vezetői csütörtökön, miután a helyi repülőtér melletti déli ipari övezetben elhelyezték a beruházás alapkövét.

BŐVEBBEN
 

 

Duplázni kellene az atomenergia termelést 2050-ig  – 2022. 06. 30.

A globális atomenergia termelésnek az évszázad közepéig duplázódnia kellen a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) csütörtökön nyilvánosságra hozott véleménye szerint, amennyiben az országok szeretnék megőrizni az energiabiztonságot és elérni a nettó zéró kibocsátási céljaikat – írja a Reuters.

BŐVEBBEN
 

 

Még nem dőlt meg a tavaly nyári áramfogyasztási rekord  – 2022. 07. 01.

A tavalyi év hasonló időszakában napról napra fogyasztási csúcsokat mért a MAVIR, az idei évben az e heti nyári kánikula még nem hozott rekordot. A tartósan magas hőmérséklet jelentősen megemelte a bruttó rendszerterhelési értékeket, azonban az eddigi 6802 MW-os csúcsérték, amit június 30-án csütörtökön, 18:45-19:00 közötti negyedórában mért a MAVIR, nem haladta meg a tavaly nyári 6940 MW-os országos történelmi csúcsot.

BŐVEBBEN
 

 

A BME Ipar4.0 Technológiai Központ

Autonóm villamossági hálózatot építenek ki a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Ipar 4.0 Technológiai Központjában a Schneider Electric műszaki támogatásával. Az úgynevezett micro-grid rendszer fejlett energiamenedzsment szoftvereket is tartalmaz, és az oktatás segítése mellett lehetőséget kínál az új technológiák iránt érdeklődő hazai vállalkozások számára is, hogy megismerjék, milyen előnyöket kínálnak ezek a megoldások

A TK együttműködik az egyetem Villamosmérnöki és Informatikai, Gépészmérnöki, Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki, Gazdaság- és Társadalomtudományi Karaival. A központ a BME I. épületében 250 m2-en található, ahol 20+ Ipar4.0 mintaalkalmazás tekinthető meg működés közben, szemléltetve az ipari digitalizációban rejlő lehetőségeket.

BŐVEBBEN