Címlap

Mee

Nyitólap

printButton

"Energia - Másképp" - Konferencia a megújuló energiáról - ELŐZETES

2010-03-10 12:04:25 

"Energia - Másképp" címmel rendez ma konferenciát a megújuló energiáról a Heti Válasz a döntéshozók, a civil szervezetek és az energia szektor szereplőinek részvételével.

A rendezvényen megvitatják, hogy miként tudja teljesíteni Magyarország a megújuló energiaforrások részarányára vállalt kötelezettségeit. Szó esik arról is, hogy hogyan lehet a motorja az éghajlatváltozás elleni harcnak a megújuló energiaforrások terjedése és az energiahatékonyság javítása, valamint arról, hogy mi ösztönzi vagy korlátozza az energiahatékonyság javítását.

Csökkent az E.ON forgalma és üzemi eredménye tavaly

2010-03-10  10:48:36

Tavaly csökkent a legnagyobb német energia szolgáltató konszern az E.On forgalma és üzemi eredménye.

Az értékesítési árbevétel részben a gázeladások csökkenésének, részben az alacsonyabb energia áraknak köszönhetően 6 százalékkal 81,8 milliárd euróra csökkent. Az EBIT (üzemi) eredmény 2 százalékkal 9,6 milliárd euróra csökkent.
Az elemzők átlagosan 82,9 milliárd eurós forgalmat és 9,9 milliárd eurós üzemi eredményt vártak.
Tavalyi eredménye után a 2008-assal megegyező, részvényenként 1,50 eurós osztalék fizetését tervezi az E.ON

Emelkedik az üzemanyagok ára, újabb csúcson a benzinár

 2010-03-09  10:49:21

Emeli bruttó 6 forinttal a 95-ös benzin és 3 forinttal a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát szerdán a Mol Nyrt., s ezzel újabb történelmi csúcsra nő a benzin átlagára - értesült piaci forrásokból hétfőn az MTI.

A Mol két hete emelte bruttó 6 forinttal a 95-ös benzin és a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát.
A mostani emeléssel a benzin átlagára új történelmi csúcsra nő, s eléri a 330 forintot. A gázolaj átlagára 303 forint lesz.
Az autósok 10-30 forintos árkülönbséget is tapasztalhatnak a kutaknál.
A szakértők az emelést piaci folyamatokkal magyarázzák.

MTI / MeeOnline

KÁT termelők bevonása a rendszerszintű szolgáltatások piacába

Véleményezés

A Kereskedelmi Szabályzatnak a "KÁT termelők bevonása a rendszerszintű szolgáltatások piacába" témában a mellékelt dokumentumban (KSZ_modjav_20091218.pdf) foglaltak szerinti módosításához – figyelemmel a módosítási javaslatok magyarázatára (KSZ_mogjav_20091218_magyarazat.pdf) – várjuk az érintett termelők észrevételeit 2010. március 15-ig a következő e-mail címekre: bakonyia@eh.gov.hu , illetve matlakzs@eh.gov.hu .

 

Kereskedelmi szabályzat módosító javaslat

Kereskedelmi szabályzat módosító javaslat- magyarázat

Forrás: www.eh.gov.hu

Valószínűleg nem épül hőerőmű Tőketerebesen

2010-03-08  12:17:54

A helyi fórumok után a kassai megyei építési hivatal is elutasította a Cseh-szlovák Energetikai Részvénytársaság (CES) tervét, így nagyon valószínű, hogy nem épül meg a kelet-szlovákiai Tőketerebesre tervezett új hőerőmű.

"A tőketerebesi hőerőmű építését elutasítottuk. Ezt a döntést a törvény szellemében hoztuk - figyelembe véve az érintett állami szervek, önkormányzatok, különböző szervezetek és a polgárok elutasító véleményét" - közölte a SITA hírügynökséggel Martin Petrusko, a kassai építési hivatal vezetője.

A GE Hitachi bekapcsolódik a lengyel atomerőmű építési programba

 2010-03-08  09:25:39

Új atomerőművek létesítéséről írt alá együttműködési megállapodást a GE Hitachi Nuclear Energy és a lengyel PGE energetikai vállalat. A két cég a tervek szerint a megvalósíthatósági tervek elkészítésében, illetve potenciálisan a későbbi megépítésben működik együtt.    

Lengyelország jelenlegi áramszükségletének 90 százaléka széntüzelésű erőművekből származik. Korábbi tervek szerint öt új atomerőművet akarnak létesíteni az országban, ebből az első várhatóan 2020-ban kezdi meg működését.

MTI / MeeOnline

 

Csak 40 megawatt új szélerőmű-kapacitásra nem kérnek támogatást

 2010-03-08  09:19:01

Mindössze 40 megawatt az a szélerőmű kapacitás, amire nem kérnek támogatást a pályázók azon a tenderen, amelyet a Magyar Energia Hivatal hirdetett meg 410 megawatt kapacitás kiépítésére - mondta Matos Zoltán, a Magyar Energia Hivatal elnöke újságíróknak.

A jogszabályok szerint a megújuló energiaforrásból termelt áramot kötelező átvenni a villamosenergia-rendszerbe, mégpedig kilowattóránként 30 forint körüli áron. Ez mintegy kétszerese a hagyományos erőművek által termelt áram árának. A múlt évben ezen a címen több mint 24 milliárd forint "támogatást" fizettek meg a végfelhasználók az áram árában.

Korszerűbb lett a közvilágítás Pécs belvárosában

2010-03-03  14:51:12

Korszerűbb lett a közvilágítás Pécs belvárosában, a munkálatokra a szolgáltató E.ON 164 millió forintot költött, az új hálózat a korábbinál alacsonyabb költségekkel üzemeltethető, így évente 4 millió forint megtakarítást jelent a város számára - olvasható a társaság szerdai közleményében.

A cég a fél évig tartó, a napokban befejeződött beruházással Pécs idei Európa Kulturális Fővárosa (EKF)programjának sikeréhez, a látogatók méltó fogadásához szeretne hozzájárulni - fűzik hozzá.

Több mint ezer megawatt igény szélerőmű építésére

 2010-03-02  10:39:48

A meghirdetett 410 megawatt szélerőmű kapacitásra összesen 1.117,75 megawattnyi pályázat érkezett 68 pályázótól a Magyar Energia Hivatalhoz - közölte a hivatal hétfőn az MTI-vel.

A pályázatokat hétfőn délelőtt kellett beadni, és azokat a hivatal elnöke által kinevezett öttatú bizottság bírálja el.
A hivatal honlapján felsorolt pályázók között van például a Greenergy Szélenergetikai Befektető Kft., az Iberdola Renovables Magyarország Kft. több projekttel. A pályázatokon van aki néhány kilowatt kapacitásra adott ajánlatot, de nagyobb projektek jellemzően az 50 megawatthoz közelítenek.
A 410 megawatt kapacitásból 280 megawattot az E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. és az ÉMÁSZ Hálózati Kft. a területére együttesen hirdették meg, míg a fennmaradó 130 megawattot az ország többi részén - az E.ON Dél-dunántúli Áramhálózati Zrt., DÉMÁSZ Hálózati Elosztó Kft., az ELMŰ Hálózati Kft. és az E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt. együttes területén - lehet megépíteni.
A Magyar Energia Hivatal korábbi tájékoztatása szerint jelenleg mintegy 200 megawatt a megépített szélerőmű kapacitás abból a 330 megawattból, amire korábban engedélyt adott.

MTI / MeeOnline

Leállt a kereskedelmi áramszállítás Ukrajnából

2010-03-02  10:33:56

Leállt február 27-én nulla órától az áramszállítás Ukrajnából Magyarországra, amit a villamosenergia rendszerirányító Mavir oly módon észlelt, hogy a piaci szereplők nem jelentettek ezen a határon menetrendet, ami a kereskedelmi szállítások szünetelését jelenti - közölte Tari Gábor, a Mavir vezérigazgatója hétfőn az MTI kérdésére.
Ukrajnából a magyar áramimport elenyésző az érdemben nem befolyásolja az ország ellátását.
A hírügynökségek adták hírül hétfőn Kijevből az ukrán energiaügyi minisztérium szóvivőjére hivatkozva, hogy Ukrajna legalább egy hónapra leállította az áramexportot Magyarországra, Romániába és Szlovákiába a szénhiány miatt. A jelentések arról is szólnak, hogy az áramexportot beszüntető cégek mintegy fele az eddigi miniszterelnök, Julija Timosenko köreinek ellenőrzése alatt áll.

Csütörtöktől lehet regisztrálni az idei Föld Órája akcióra

2010-03-02  10:31:37

Csütörtöktől regisztrálhatnak a hazai települések, vállalatok és magánszemélyek a világszerte március 27-én tartandó Föld Órája akcióra a www.foldoraja.hu címen - tájékoztatta Balogh Alexandra, a szervező WWF Magyarország sajtószóvivője az MTI-t hétfőn.

Tavaly 67 magyarországi település és száznál több vállalat csatlakozott a kezdeményezéshez, s kapcsolta le egy órára a világítást - emlékeztetett a szóvivő. A WWF idén is legalább ennyi résztvevő városra és cégre számít - tette hozzá.
A Föld Óráját idén negyedszerre szervezi meg a Természetvédelmi Világalap (WWF), hogy felhívja a figyelmet a bolygónkat fenyegető klímaváltozás veszélyére. A 2007-ben Sydneyből kiinduló akcióhoz tavaly már világszerte 88 ország közel négyezer városa csatlakozott.

Elkezdődhet a paksi bővítés engedélyezési eljárása

 2010-03-01  09:07:19

Elfogadta a Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt. igazgatósága a paksi atomerőmű-bővítés gyakorlati előkészítését célzó koncepciót. A dokumentációban megfogalmazták az előkészítésnél követendő alapelveket, köztük azt, hogy az engedélyezési folyamatokat azonnal el kell kezdeni, a tendereztetési felhívást pedig két éven belül ki kell adni - tájékoztatott pénteken az MVM Zrt.

Az MVM Zrt. és a Paksi Atomerőmű Zrt. az Országgyűlés 2009. március 30-án hozott támogató döntése alapján hozta létre a Lévai Projektet az atomerőmű bővítés előkészítésére. A projekt keretében elkészült a bővítés gyakorlati előkészítését célzó munka koncepciójának tervezete, amit pénteki paksi ülésén az igazgatóság is jóváhagyott.
A dokumentációban lefektetett alapelvek szerint két éven belül be kell fejezni a részletes vizsgálatokat és meghatározni a megépítendő blokktípust. A vizsgálnak sok egyéb mellett ki kell térnie a rendszerbe illeszthetőségre, a hálózatfejlesztési igényekre.
A szóba jöhető reaktortípus a már meglévőkkel egyezően nyomottvizes, gyártótól függően 1.000-1.600 megawatt teljesítményű. A kiválasztásnál figyelembe kell venni a hazai tapasztalatokat, hozzáértést is, emeli ki a koncepció, amely négy szóba jöhető reaktortípust fel is sorol: az orosz AES-2006, az amerikai AP-1000, a francia-német EPR, illetve a francia-német-japán ATMEA típust.

Akár 20 milliárd forinttal nőhet a kapcsolt áramár támogatása

2010-03-01  09:03:57

Az idén akár 20 milliárd forinttal 70 milliárd forintra nőhet az a támogatási összeg, amelyet a villamos energia fogyasztók fizetnek meg a távhővel kapcsolt áramtermelés támogatásaként - mondta Matos Zoltán, a Magyar Energia Hivatal elnöke pénteken egy Budapesten tartott sajtóbeszélgetésen.

A 2009 végén történt törvénymódosítás, amely 2010. január 29-én lépett hatályba, 2015. december 31-ig hosszabbítja meg a kapcsolt áramtermelés támogatásának lehetőségét. Az eredeti határidő 2010. december 31. volt. A meghosszabbítás időszakában az energiahivatal becslése szerint mintegy 9,89 milliárd forint lesz a többlettámogatás összege.

Heves vihar Nyugat-Európában: halottak, áramkimaradások, áradások

 ÖSSZEFOGLALÓ

Nyugat-Európában legalább 51 ember halálát okozta a hétvégi szélvihar, amely egyedül Franciaországban 45 életet oltott ki, és egymillió háztartást fosztott meg az áramtól - közölték vasárnap délután az érintett fővárosokban.

A "Xynthia" szombaton elsőként az Ibériai-félszigetre csapott le az Atlanti-óceán felől, és Portugáliában egy, Spanyolországban három ember halálát okozta. Franciaországot néhol óránként 130-150 kilométeres széllökésekkel érte el. Ez a leghevesebb vihar, amely 1999 óta lesújtott az országra, amikor 88 halálos áldozat volt.