Mindennapi életünk láthatatlan veszélyei és kihívásai – avagy miért NEM való szög a konnektorba!
A #MEEnet új epizódjában a villamosenergia mindennapi életünkre gyakorolt hatását és veszélyeit vizsgáljuk Kiss István egyetemi docenssel. Beszélünk az egyenáram és váltóáram harcáról, az érintésvédelem modern kihívásairól, és arról, hogyan előzhetők meg a leggyakoribb balesetek.
Csatlakozzon hozzánk, és fedezze fel, hogyan lehet még biztonságosabb a mindennapi villamosenergia-használat!
Ha érdekli az elektrotechnika és szívesen hallgatna még hasonló beszélgetéseket energetikáról - egymásközt, iratkozzon fel csatornánkra, like-olja az adást, és kattintson a feliratkozás gombra a kis csengőnél, hogy mindig időben értesüljön legfrissebb tartalmainkról!
Kiss István 1995-ben végzett villamosmérnökként a BME-n. Mérnöktanári oklevelét 1998-ban szerezte, szintén a BME-n. 1995-1998 között PhD hallgató, majd tanársegéd a BME Nagyfeszültségű Technika és Berendezések Tanszékén. Doktori címét (PhD.) 2005-ben szerezte meg. Oktatói munkáját adjunktusként, majd docensként folytatja a három tanszék összevonásával létrehozott Villamos Energetika Tanszéken. 2011-től a Tanszék vezetője. Számos hazai és nemzetközi tudományos szervezet, munkabizottság (pl. MSZT MB 810, CIGRÉ WG 4.36) tagja, az EFCE Ipari Elektrosztatika munkabizottság titkára. 2016-ban megkapja az ISESP International Fellow Award elismerést. 1997-től a MEE tagja, amelynek munkáját a Szakmai Tudományos Bizottság tagjaként, illetve az Ipari Elektrosztatika munkabizottság vezetőjeként segíti. Szakterülete az ipari elektrosztatika, nagyfeszültségű technika, villámvédelem.
Kapcsolódó tartalom
A szakmai estek 2024. évi őszi félévének utolsó epizódjában a napon belüli villamosenergia-piac világába kalauzoljuk el a hallgatóságot a szakmai estekre jellemző kötetlen formában. Bemutatjuk – többek között – milyen piacok és időtávok vannak, ismertetjük a folyamatos kereskedés és az aukciós piac közötti különbségeket, az együttműködésük technikai részleteit – különös tekintettel az idén indult napon belüli aukciós piacra –, valamint a napon belüli kapacitásszámítást és eddigi eredményeit.
A hagyományokat folytatva az idei VIF-en is lehetőség volt workshop keretében egy különösen aktuális téma alapos, párbeszédes körbejárására. A témát sajnos a háború adta. „Elemezzük közösen a háború egyes szakirányú tanulságait!” címmel Görgey Péter tartott vitaindítót, amelyet mozgalmas és tartalmas eszmecsere követett. A téma apropóját az adta, hogy az elhúzódó háború – és különösen annak villamosenergetikai aspektusa – immár lehetségessé, sőt szükségessé teszi következtetések levonását és azok beépítését a szakmai gondolkodásunkba.
A szakmai esteken belüli Hiedelmek vs. Valóság sorozatunk újabb epizódjában egy „láthatatlan” és gyakran nem kellő gondossággal kezelt villamosipari területet, a földelés kérdését fogjuk - a szakmai estekre jellemző - kötetlen formában körbejárni.
Bemutatjuk a jelenlegi előírási környezetet, majd esettanulmányokat elemezünk, rávilágítva gyakran előforduló (és néha banálisnak tűnő) hibákra, amelyek komoly fejtörést okozhatnak tervezőnek és üzemeltetőnek is.