MEGJELENT AZ ELEKTROTECHNIKA 2020/04 SZÁMA

A járványra való tekintettel több tudományos és szakmai kiadó mindenki számára on-line módon elérhetővé tette a korábban csak zárt körben illetve anyagi ellenszolgáltatásért elérhető anyagait. A Magyar Elektrotechnikai Egyesület vezetése is úgy döntött, hogy elérhetővé tesszük az Elektrotechnika c. folyóiratunkat legelső megjelenéstől napjainkig. Így bárki számára elérhetővé válik a több, mint száz év alatt megjelent lapszámok. 

A TELJES LAP MEGTEKINTÉSE

 

ÍZELÍTŐ AZ AKTUÁLIS SZÁMBÓL

 

A koronavírus-járvány ellenére alig csökkent a hazai áramfogyasztás
Szerző: Hárfás Zsolt

A járvány egyik következményeként azt láthatjuk, hogy a globális villamosenergia-fogyasztás az idei év első negyedévében 2,5 százalékkal csökkent, miközben azokban az országokban, ahol nagyon szigorú intézkedéseket hoztak, ez az arány a 20 százalékot is meghaladhatta annak hatására, hogy a háztartási áramfogyasztás növekedése nem tudta kompenzálni az ipar es a kereskedelmi szolgáltatások igény csökkenését. Ezzel szemben Magyarországon március végéig növekedett a fogyasztás, viszont áprilisban mintegy 9 százalékkal csökkent, de összességében az idei év első négy hónapjában csak minimális a csökkenés az előző év hasonló időszakához képest.

TOVÁBB A TELJES CIKKHEZ
 

A fényszennyezés problémakörének kapcsolódása az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljaihoz
Szerző: Mika János, Apró Anna 

Írásunkban áttekintjük, hogy a fényszennyezés milyen rész célokban szerepel az ENSZ 2016 es 2030 között elerendő, Fenntartható Fejlődési Céljai között. Bár, szó szerint egyik részcél sem tartalmazza a fényszennyezést, a dokumentum 17 célja által tartalmazott, 169 részcél közül 12 kapcsolatba hozható a problémával. E részcélok közül kilenc olyan, hogy azok megfogalmazásaiba a fényszennyezés is beleérthető. További két részcél felsorol más környezeti hatásokat, de a fényszennyezest – helytelenül – nem, míg egy részcél úgy kapcsolódik, hogy a fényszennyezés nehezíti az ott megfogalmazott törekvéseket. Az ENSZ Célokhoz kapcsolódás felhasználható a fényszennyezés témájának oktatásában is.

TOVÁBB A TELJES CIKKHEZ
 

A fényszennyezések és alvásproblémák kapcsolata Európában
Szerző: Csonka Sándor

Napjainkban a Föld összlakosságának több mint egyharmada számára láthatatlan a Tejút (Worland, 2016). Az emberiség létének majd egészét végigkísérte a természetes sötétség megtapasztalása es az éjszakai égbolt látványa, azonban az utóbbi 150 év tudományos-technikai-energetikai forradalmának és urbanizációs folyamatainak mellékhatásaként, ez mára egyre kevesebb ember kiváltsága. A fényszennyezés kiterjedésének es mértékének rohamos növekedése újabb éket vert az emberiség es a természét közé, a természetes környezet megtapasztalására ezáltal még kevesebb lehetőség adódik. Ugyanakkor felmerül a kérdés, hogy az esztétikai élmeny elvesztesén túl, milyen negatív hatásokat eredményezhet mindez az emberiség számára? A kérdéskört legjellemzőbben talán etikai, asztronómiai, ökológiai, élettani es pszichológiai szempontból szoktak megközelíteni. Jelen tanulmány a humán élettani hatásokat veszi vizsgálat alá, rámutatva lehetséges összefüggésekre, a fényszennyezések földrajzi elterjedése és az alvásproblémák megjelenésének gyakorisága között Európában. Az adatok összehasonlító elemzése által hipotézisek kerültek felállításra, amelyek a jövőben megfelelő alapot biztosíthatnak az összefüggések további vizsgálatához. 

TOVÁBB A TELJES CIKKHEZ
 

Mozaikok a MEE 120 éves történetéből
Szerző: Tóth Éva, MEE Technikatörténeti Bizottság elnöke

Az alábbi válogatásban az elmúlt bő évtized olyan szakkiállításairól, konferenciáiról és eseményekről olvashatnak, melyeken a MEE is jelen volt a szakma fontos szereplőjeként. A MEE 100 éves jubileuma után mintha lendületet vett volna az egyesület élete. A tavaszi hónapok az Egyesület számára szakmai szempontból is kiemelkedő időszakok voltak. A MEE képviseletében a legtöbb fontos eseményen jelen voltunk. Februárban a Pécsi Pollack Expo várta a környék meghatározó cégeit, a kiállítókat, médiumokat, látogatókat és a hallgatókat. A Magyarregula, a Construma, ELECTROcom, a Machtech és az Ipar Napjai mind-mind ezen tavaszi hónapokban várták a kiállítókat, a szakmai konferenciák részvevőit és a látogatók hadát. A különböző médiumok és a szakmai sajtó is jelentős szerepet kapott az események közvetítésében. Az egyesület és azon belül a szakosztályok, valamint a VTT aktívan szerveztek szakmai napokat és különböző konferenciákat, amelyek várt és kiemelt eseményei voltak ezeknek a szakkiállításoknak. Ezekből választottam ki néhányat, amelyek megalapozták a MEE számára az elismerést! Az Elektrotechnikai Egyesület standjának látványos szakmai bemutatói hatalmas tömegeket vonzottak. A jogi tagjaink pedig lehetőséget kaptak a MEE-standon való megjelenésre, hogy felmérjék az érdeklődést, érdemes-e a legközelebbi alkalommal cégüknek önállóan kiállítania. Egyesületünk mindig is elkötelezett volt a szakma iránt érdeklődő fiatalok támogatásában és az ifjú tehetségek gondozásában, a fiatalok bevonásával lehetőséget adva arra, hogy a szervezet tagsága is megújuljon.

TOVÁBB A TELJES CIKKHEZ