INDULÓ KÉPZÉSEINK

A Magyar Elektrotechnikai Egyesület az alábbi, szakképesítés megszerzésére irányuló
szakmai képzéseket indítja:

Villamos biztonsági felülvizsgáló

Időpont: 2021. május 29.
Helyszín: Budapest

BŐVEBBEN

Villámvédelmi felülvizsgáló

Időpont: 2021. május 3.
Helyszín: Budapest

BŐVEBBEN

Villamos alállomás kezelő

Időpont: 2021. június 7.
Helyszín: Budapest

BŐVEBBEN
 


SAJTÓHÍREK, ÉRDEKESSÉGEK

Januárban a kedvező piaci környezetben folyamatosan termeltek a hazai gáztüzelésű erőművek, köztük a hosszú éveken át álló debreceni és nyíregyházi gáztüzelésű erőmű is

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) közzétette legfrissebb villamosenergia-piaci elemzését. A januári beszámoló a fogyasztási adatok mellett a piaci árakat és az erőművek termelési kapacitását is ismerteti. A magas hatékonyságú kombinált ciklusú gázturbinás erőművek -Gönyű, Dunamenti G3- munkanapokon magas kihasználtsággal üzemeltek, csak munkaszüneti napokon volt alacsonyabb a termelési szintjük. A Kispesti és a Kelenföldi Erőmű mellett a Debreceni és Nyíregyházi kombinált ciklusú gázturbinás erőművek is folyamatosan termeltek. A termelés 48,7%-át nukleáris, 32,6%-át gáztüzelésű, 8,7%-át pedig lignit termelőegységek biztosították. Az időjárás nem támogatta a megújulók termelését: a naperőművek 2,2%-át adták a teljes termelésnek, a szélerőművek pedig 2,1%-át.

BŐVEBBEN
 

Töretlen az érdeklődés a Paks II. Akadémia iránt – 2021. 03. 16.

Közel százan szereztek atomerőművi üzemeltetési szakmérnök, szakember képesítést mostanáig a Paks II. Akadémia keretében.  Az első tanév során négy egyetem ősszel, kettő tavasszal indította az atomerőművi üzemeltetési szakmérnök szakirányú továbbképzést. A képzés mindenhol lezárult, tanulmányaik végeztével nyolcvanan tettek sikeres vizsgát, számolt be az eredményekről Mittler István. A következő tanévben már emelt összegű támogatást nyújt a Paks II. Zrt. az egyetemeknek és a hallgatói keretszámokat is megnövelték.

BŐVEBBEN
 

 

Új szint a védelemben – kibővült az Easy UPS 3L szünetmentes tápegység termékcsalád – 2021. 03. 17.

A Schneider Electric, kibővítette Easy UPS 3L termékcsaládját a kereskedelmi és ipari ingatlanokban is használható berendezések teljesítménye most már 250 kVA-tól 600 kVA-ig terjed. A kompakt kialakítású szünetmentes tápegységek kis helyet foglalnak, egyszerű a telepítésük és használatuk, valamint megbízható védelmet nyújtanak az áramkimaradások vagy feszültségingadozások okozta károk ellen.

 

 

Startra kész a SMOG-1m, a Műegyetem negyedik, saját tervezésű kis műholdja 
– 2021. 03. 18.

A tervek szerint március 20-án, 6:07 (UTC) időpontban Bajkonurból (Kazahsztán) juttatták a világűrbe a SMOG-1 kisműholdat egy Fregat végfokozattal szerelt Szojuz-2 rakétával. Az UNISAT-7 olasz műhold fedélzetéről áll pályára a műegyetemi oktatók és hallgatók közreműködésével készült negyedik magyar műhold, mely a világ első működő 5x5x5 cm kisműholdjának, a SMOG-P-nek az ikertestvére.

A műhold elsődleges küldetése a Föld körüli  térségben mérhető, ember által keltett elektromágneses szennyezettség vizsgálata.

 A zsebműhold március 3-án került fel a hordozórakéta orrába, onnan várta küldetésének megkezdését. /BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar (VIK) Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszék/ének címzetes egyetemi docense. Gschwindt András a SMOG-projektek (SMOG-P, SMOG-1) vezetője, aki korábban a MASAT-1, az első magyar műhold fejlesztését is vezette. A kar egyébként mindhárom űreszköz fejlesztésében részt vett.

 

 

Tények és érdekességek az ABB elektromos busz töltési megoldásairól  – 2021. 03. 22.

Az ABB által elektromos buszok számára fejlesztett töltési megoldások új távlatokat nyitnak meg az elektromos buszok használata tekintetében és ezzel hozzájárulnak a városok légszennyezettségének csökkentéséhez, a lakosság életminőségének javításához.

BŐVEBBEN
 


Az elmúlt öt évben tízszeresére nőtt a naperőművek beépített kapacitása Magyarországon  – 2021. 03. 23.

A háztartási méretű napelemek teljesítőképessége a 2015-ös 128 MW-ról 2020. szeptember végére 640 MW-ra növekedett, ami öt év alatt ötszörös növekedést jelentett. A Hivatal 2020. szeptember végén 79 681 darab háztartási kiserőművet tartott nyilván, melyek közül 65 140-et természetes személyek telepítettek – ismertette a számokat a MEKH elnöke.

A MEKH elnöke kiemelte, hogy a háztartási méretű és háztartási méret feletti erőművek összesített kapacitása 2015-ről 2020 szeptember végére több mint tízszeresére növekedett, 153 MW-ról 1848 MW-ra.

BŐVEBBEN