#MEEnet Focus
Új online eseménysorozat: #MEEnet FOCUS
A #MEEnet FOCUS határozott célja, hogy egy-egy szakmai témára „fókuszálva” valamely korábbi rendezvényen elhangzott előadás 20 perces keretidejébe már be nem férő, de szakmailag szintén fontos adalékok is felszínre kerülhessenek, sőt azokkal kapcsolatban akár kérdések is legyenek intézhetők a résztvevőkhöz.
Az esemény a meghívott szakember előadásának felidézésével indul, majd szakértő moderátor közreműködésével kezdődik beszélgetés.
Legutóbbi adás:
Egészséges paranoia: egy workshop és utóélete
2024. december 2.
17:00
Ez a FOCUS elsősorban e fenyegetéseket veszi sorra azzal a nem titkolt szándékkal, hogy talán szokatlan töménységgel hívja fel a figyelmet a létező, de gyakran alulértékelt fenyegetésekre, ezzel segítve a szigorodó környezethez, annak új kihívásaihoz való alkalmazkodást.
Házigazda:
Bóna Péter Com-Forth ügyvezető
A vendég:
Görgey Péter MEE EISZ
Iratkozzon fel online tartalomszolgáltatásunkra!
A #MEEnet FOCUS következő adásában Dr. Raisz Dáviddal és Dr. Szolnoki Pálmával fogunk az előadásukról beszélgetni, amelyben bemutatták, hogy az EK-k működése alakítható úgy, hogy megújulók és tárolók beruházóiként, illetve, üzemeltetőiként az elosztóhálózat számára kedvezőbb körülményeket teremtsenek, ahhoz képest, mintha hasonló volumenű beruházások az EK-k által nyújtott koordináló/szervező erő nélkül, egyéni érdekek mentén történnének.
A témával foglalkozó első adásban avatott szakértővel, gyakorlati szakemberrel, Fülöp Zoltánnal, az EnerSys Hungária Kft. ügyvezető igazgatójával, nagy sikerű vándorgyűlési és #VIFnet események előadójával a „tárolni, de hogyan és mivel?” kérdéskört fogjuk kibontani.
Az elosztott energiatermelés terjedése számos aspektusból lett megvizsgálva, kielemezve, gondoljunk csak a 2023.10.10-i #MEENet szakmai estre amikor a villamosenergia ellátás aktuális kérdéseit elemeztük szabályozástechnikai szempontból és az egyik fontos befolyásoló tényezőnek az elosztott energiatermelés adódott.
A kritikus infrastruktúrákat – hangsúllyal a villamosenergia rendszert – egyre több támadás éri a kibertérből. Az orosz-ukrán háború a fizikai tér mellett a kibertérben is zajlik. A „hivatalos”, állami szereplők mellett orosz- és ukrán-szimpatizáns támadók is színre léptek, ezzel tovább növelve a kibertér felől érkező fenyegetéseket.
A hagyományokat folytatva az idei VIF-en is lehetőség volt workshop keretében egy különösen aktuális téma alapos, párbeszédes körbejárására. A témát sajnos a háború adta. „Elemezzük közösen a háború egyes szakirányú tanulságait!” címmel Görgey Péter tartott vitaindítót, amelyet mozgalmas és tartalmas eszmecsere követett. A téma apropóját az adta, hogy az elhúzódó háború – és különösen annak villamosenergetikai aspektusa – immár lehetségessé, sőt szükségessé teszi következtetések levonását és azok beépítését a szakmai gondolkodásunkba.
A 2024. év őszi félév következő FOCUS eseménye igazi különlegesség: emléket állít és felelevenít egy védelmes eredményekben gazdag szakmai utat valamint bemutatja az embert is, aki mindezt bejárta és véghezvitte. Az adásban lesz megint „keményvonalas" védelmes téma és két közvetlen „Protectás” kolléga (Kiss Kálmán fejlesztőmérnök és Pócsi Gergő kutató- és fejlesztőmérnök) gondolataiból azt is megtudhatjuk, hogy ki is volt A Radvánszki Feri…
A mostani FOCUS igazi "keményvonalas" elektrotechnikai és védelmes csemegét kínál az érdeklődőknek: a kis hibahelyi ellenállású egyfázisú földzárlatok közvetlenül, vagy kis ellenálláson keresztül földelt csillagpontú hálózatokon egyszerűen érzékelhetők túláramvédelemmel. Ezzel szemben nagy hibahelyi ellenállás esetén (akár több tíz kΩ) a zárlati áram nagysága nem éri el a megszólalási áramértéket, ezért ebben az esetben új védelmi megoldás szükséges.
Ebben arra fókuszálunk, hogy a meredeken növekvő megújuló alapú energiatermelési arány milyen gondokat okoz a villamosenergia rendszerben, mennyiben tud segíteni a hálózati energiatárolás a rendszer csökkenő rezilienciájának javításában. A hazai mellett az európai tárolási helyzetet is érinteni fogjuk.