18. Digitális Klónok Az Energetikában: A TwinEU Projekt Áramvonalasítja Európát
A szakmai estek 2024. évi 2. epizódjában az Európai Unió eddigi legambiciózusabb energetikai digitalizációs projektjét a TwinEU-t fogjuk megismerni, amelynek keretében egy digitális másolat jön létre az európai villamosenergia-rendszerről. A projekt 75 partnerrel, 15 országból álló konzorciuma, köztük a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) is, összesen 20 millió euró költségvetéssel és 3 éves időtartammal dolgozik a digitális ikrek létrehozásán. A digitalizáció által az energiarendszer átláthatóbb, irányíthatóbb és tervezhetőbb lesz, elősegítve az EU klímasemlegességi céljainak megvalósítását. A TwinEU projekt célja nem egyetlen átfogó digitális iker megalkotása, hanem a villamosenergia-rendszer elemeit utánzó digital twin-ek összefonódott hálózatának létrehozása, ahol az adatmegosztás és -cserélhetőség zavartalan. A projektben részt vevő szereplők – egyetemek, kutatóintézetek, hálózatüzemeltetők és szoftverfejlesztők – a következő három évben azon dolgoznak, hogy egy megbízható és biztonságos digitális infrastruktúrát hozzanak létre, amely új üzleti modellek kialakulását is elősegíti.
A szakmai est házigazdái:
- Dr. Hartmann Bálint a BME tudományos főmunkatársa, a TwinEU magyarországi demonstrációs irányítója
- Dr. Németh Bálint a BME egyetemi docense, a TwinEU projekt BME oldali vezetője
- Dr. Vokony István a BME egyetemi docense, a TwinEU projekt kommunikációs és disszeminációs vezetője
- Dr. Danyek Miklós a MEE EISZ elnöke
Kapcsolódó tartalom
Egy különleges témára szeretnénk fókuszálni, ami nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközi szinten is nagy figyelmet kap. A következő adásunk középpontjában a Paks II atomerőmű projekt áll, amely az ország energiaellátásának jövőjét formálja meg. Beszélgetünk a projekt állapotáról, a technológiai fejlesztésekről és azokról a kihívásokról, amelyekkel a szakemberek nap mint nap szembesülnek. Csatlakozzatok hozzánk, ahogy szakértőinkkel mélyebbre ásunk a részletekben, és megvizsgáljuk, milyen hatással lehet ez a gigantikus beruházás Magyarország és a régió jövőjére.
Időpont: 2024. május 16. 17:00
A #MEEnet FOCUS következő adásában Dr. Raisz Dáviddal és Dr. Szolnoki Pálmával fogunk az előadásukról beszélgetni, amelyben bemutatták, hogy az EK-k működése alakítható úgy, hogy megújulók és tárolók beruházóiként, illetve, üzemeltetőiként az elosztóhálózat számára kedvezőbb körülményeket teremtsenek, ahhoz képest, mintha hasonló volumenű beruházások az EK-k által nyújtott koordináló/szervező erő nélkül, egyéni érdekek mentén történnének.
A szakmai estek 2024. évi 3. epizódjában azt a kérdést fogjuk megbeszélni, hogy kell-e rövid távon tartani az energetikában használatban lévő többszázezer GSM kommunikációs megoldás megszüntetésétől? Energetikai rendszereink adatigénye az információs társadalomban egyre csak duzzad, de mégis milyen szempontok kell, hogy vezéreljenek az optimális megoldás megtalálásához?