Magyar Elektrotechnikai
Egyesület
2014. augusztus 19.
Elektrotechnika

Elektrotechnika - előszó

Kedves Olvasó!

Az előttünk álló kihívásokról beszélgetve szoktam kollégáimnak mondani, hogy felgyorsult világunkban most néhány év alatt kell megoldanunk hasonló mértékű feladatokat, mint amilyeneket elődeink évtizedek alatt végezhettek el. Gondolok itt például az 50-es és 60-as években az iparosítás és faluvillamosítás során megvalósított munkálatokra.

Miért is van ez így? Soha nem látott nagyságú koncentrált fogyasztói és termelői villamosenergia-csatlakozási igények érkeznek felénk: nagy autóés akkumulátorgyárak, valamint az őket kiszolgáló ipar; továbbá hasonlóan nagy méretben létesülnek erőművek is, melyek zöme jellemzően napelempark. A háztartási fogyasztók esetében gombamód szaporodnak a nagy egyidejűségi tényezővel rendelkező termelő- (napelem) és fogyasztó- (hőszivattyú, e-autó-töltő) berendezések. Ezen fogyasztó-, illetve termelőberendezések villamosenergia-hálózatra történő csatlakozása és kiszolgálása óriási kihívás elé állítja az iparágat, és a jelentős mértékű hagyományos hálózatfejlesztés mellett új, innovatív megoldások kidolgozására sarkall minket.

Az idei évben mindkét áramhálózati társaságunk esetében igaz, hogy soha nem látott mértékben növekedett a megvalósítandó hálózatfejlesztési, beruházási volumen. Különösen igaz ez a nagyfeszültségű hálózati fejlesztésekre. Míg korábban hosszú évek is elteltek úgy, hogy nem építettünk alállomást, addig most egyszerre több helyszínen építünk vagy bővítünk mindkét áramhálózati társaságunk ellátási területén. Az MVM Émász területén épül a Miskolc, Bogáncs utcai alállomás és a jászfényszarui alállomás, bővül a gyöngyöshalászi alállomás, és folyamatban van a jászberényi, valamint a Miskolc-kelet alállomás rekonstrukciója is. Az MVM Démász ellátási területén előkészítési szakaszban vannak a BYD fogadásához szükséges fejlesztések a Szeged, Fehér-tói alállomásban, épül a soltvadkerti alállomás, és a 132 kV-os Csongrád–Szentes távvezeték építéséhez kapcsolódóan gyűjtősínesítjük a szentesi alállomást. Emellett már javában zajlik a következő évek nagyprojektjeinek előkészítése is: Maklár, Sülysáp, Sajókeresztúr Makó-kelet, Kiskunfélegyháza- MÁV stb. Mindemellett természetesen az egyéb vonalas vagy pontszerű hálózatfejlesztések is folyamatosak, a nagy-, a közép- és a kisfeszültségű hálózatokon egyaránt.

Visszatérve a múltra, szintén példaként említeném azt, amikor elődeink – válaszként a teljesítménygazdálkodás kihívásaira – olyan nagyszerű és forradalmi megoldással rukkoltak elő, mint a vezérelt tarifa és az ezt működtető HFKV vagy RKV rendszer. Ehhez hasonlóan mi is folyamatosan keressük, teszteljük és vezetjük be az új technikai megoldásokat (szabályozható transzformátor, vonali szabályozó, SmartModem, SmartBox, energiatároló… stb.). Emellett a megváltozott ügyféligényekhez igazodva piaci termékek (pl. rugalmassági szolgáltatás) fejlesztésén is dolgozunk, megteremtve a lehetőséget az ügyfelek piacra lépéséhez, beavatkozási eszköztárunk bővítéséhez. Az innovatív technikai megoldások, a tarifális ösztönzők és a hagyományos hálózatfejlesztés közötti optimumkeresés folyamatos, mindig újabb és újabb érdekes elképzelésekkel, korábban nem tapasztalt megoldási lehetőségekkel találkozik az ember.

Az Elektrotechnika aktuális számában az MVM Émász és MVM Démász szakemberei által írt és szerkesztett, ezért elsősorban az áramhálózati társaságaink működését érintő cikkek a fent említett kihívásokra válaszolnak. Mindenkinek kívánok az olvasáshoz kellemes kikapcsolódást és hasznos információkat!

Leba Imre
Műszaki igazgató
MVM Émász Áramhálózati Kft.
MVM Démász Áramhálózati Kft.
Miskolci MEE Szervezet tagja


Kapcsolódó tartalom

Általános hír
Elektrotechnika
Megjelent az Elektrotechnika 2024/9-10 száma
2024. december 03.

Az előttünk álló kihívásokról beszélgetve szoktam kollégáimnak mondani, hogy felgyorsult világunkban most néhány év alatt kell megoldanunk hasonló mértékű feladatokat, mint amilyeneket elődeink évtizedek alatt végezhettek el. Gondolok itt például az 50-es és 60-as években az iparosítás és faluvillamosítás során megvalósított munkálatokra.

Magyar
Elektrotechnikai
Egyesület


1075 Budapest,
Madách Imre út 5. III. emelet


+36 1 353 0117


Munkanapokon9:00-16:00
Felnőttképzési nyilvántartási szám B/2020/000166
Felnőttképzési engedély száma: E/2020/000085