5. Hálózati energiatárolás: lehetőségek és korlátok. 2. rész: álom és ébredés
A MEE Energetikai Informatika Szakosztály a FOCUS online eseménysorozat idei első két adásában az átalakuló villamosenergia rendszer egyik nagy – ha nem a legnagyobb – kihívására, a rohamosan növekvő arányú évszak-, napszak- és időjárásfüggő, megújuló alapú energiatermelő kapacitások ingadozását legalább részben kezelni képes hálózati energiatárolásra fókuszál.
A február 13-ai első adásban Fülöp Zoltánnal, az EnerSys Hungária Kft. ügyvezető igazgatójával a technológiai – leginkább az akkumulátoros és a hidrogén-alapú – lehetőségeket tekintettük át. Azt kellett konstatálnunk, hogy még messze van az ideális – azaz a nagy mennyiségű villamosenergia hosszútávú és olcsó tárolását biztosító – megoldás.
A február 13-ai beszélgetés itt érhető el (a MEE tagjai számára), mintegy kedvcsinálóként is a február 27-ei 2. részhez.
Ebben arra fókuszálunk, hogy a meredeken növekvő megújuló alapú energiatermelési arány milyen gondokat okoz a villamosenergia rendszerben, mennyiben tud segíteni a hálózati energiatárolás a rendszer csökkenő rezilienciájának javításában. A hazai mellett az európai tárolási helyzetet is érinteni fogjuk.
Ezeket és más kapcsolódó témákat ismét avatott szakemberrel, Decsi Gáborral, a MAVIR Országos Diszpécser Szolgálat rendszerirányítási kiemelt szakértőjével fogjuk kibontani, február 27-én, kedden, 17 órától.
Kapcsolódó tartalom
A szakmai estek 2024. évi őszi félévének utolsó epizódjában a napon belüli villamosenergia-piac világába kalauzoljuk el a hallgatóságot a szakmai estekre jellemző kötetlen formában. Bemutatjuk – többek között – milyen piacok és időtávok vannak, ismertetjük a folyamatos kereskedés és az aukciós piac közötti különbségeket, az együttműködésük technikai részleteit – különös tekintettel az idén indult napon belüli aukciós piacra –, valamint a napon belüli kapacitásszámítást és eddigi eredményeit.
A #MEEnet új epizódjában a villamosenergia mindennapi életünkre gyakorolt hatását és veszélyeit vizsgáljuk Kiss István egyetemi docenssel. Beszélünk az egyenáram és váltóáram harcáról, az érintésvédelem modern kihívásairól, és arról, hogyan előzhetők meg a leggyakoribb balesetek.
A hagyományokat folytatva az idei VIF-en is lehetőség volt workshop keretében egy különösen aktuális téma alapos, párbeszédes körbejárására. A témát sajnos a háború adta. „Elemezzük közösen a háború egyes szakirányú tanulságait!” címmel Görgey Péter tartott vitaindítót, amelyet mozgalmas és tartalmas eszmecsere követett. A téma apropóját az adta, hogy az elhúzódó háború – és különösen annak villamosenergetikai aspektusa – immár lehetségessé, sőt szükségessé teszi következtetések levonását és azok beépítését a szakmai gondolkodásunkba.