27. Közös energiával az energiaközösségekért!
Fedezd fel velünk az energiaközösségek valódi potenciálját, és tudd meg, hogyan járulhatnak hozzá a fenntartható jövőhöz! Ez több, mint egy trend – ez az energia jövője, amit mi magunk alakíthatunk! Tarts velünk, ha érdekel a technológia, a gazdaság és a jog találkozása az energiavilág új korszakában! Kérem, tartsatok velünk, és iratkozzatok fel csatornáinkra, hogy megújult tartalmainkkal és adásainkkal találkozhassatok!
Dr. Alföldy-Boruss Márk energiapolitikáért felelős helyettes államtitkár, született 1984-ben Budapesten. Tanulmányait a Szent István Egyetemen végezte közgazdászként, és PhD fokozatot is itt szerzett. Karrierje során több fontos pozíciót töltött be, többek között a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban, a Nemzetgazdasági Minisztériumban, és a MOL Nyrt.-nél európai uniós szabályozási szakértőként. 2022-től a Technológiai és Ipari Minisztériumban szolgál helyettes államtitkárként, energiapolitikai ügyekért felelős vezetőként.
Dr. Grabner Péter 1993-ban diplomázott a Budapesti Műszaki Egyetemen okleveles villamosmérnökként, majd közgazdasági szakokleveles mérnök végzettséget szerzett a Pénzügyi és Számviteli Főiskolán. PhD képzését a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karán végezte. Pályafutása során több jelentős pozíciót töltött be: 1998-tól 2001-ig a Deloitte tanácsadójaként dolgozott, majd 2001-től 2012-ig a Magyar Energia Hivatalnál tevékenykedett, ahol osztályvezetőként és később elnökhelyettesként is munkálkodott. 2012-től 2014-ig a FŐMTERV Zrt.-nél volt tanácsadó és műszaki szakértő, majd 2014 és 2020 között a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal energetikáért felelős elnökhelyettese és szakmai vezetője lett. Jelenleg tanácsadóként és műszaki szakértőként dolgozik, többek között a Magyar Máltai Szeretetszolgálatnál.
Hajdú-Benkő Zoltán villamosmérnök, megújuló energetikai szakmérnök és tapasztalt vezető, aki több mint húszéves karrierje során kiemelkedő eredményeket ért el az energetikai innováció területén. Korábban az E.ON Hungária csoportnál dolgozott, ahol több sikeres projektet irányított, jelenleg pedig az MVM Démász Áramhálózati Kft. Piacfejlesztési és Innovációs Osztályának vezetője. Irányítása alatt jelentős hazai és EU-s pályázati támogatásokat nyertek el, melyek hozzájárultak a villamos energiatárolás és hálózati rugalmasság fejlesztéséhez.
Adásaink
Összes adásFolytatódnak a szakmai estek: a Hiedelmek vs. Valóság sorozatunk egy újabb epizódja következik, amelyben elemezzük, hogy a jelenlegi energiamix milyen új helyzetek elé állítja villamosenergia-rendszerek üzemeltetőit valamint fejlesztőit, és a szivattyús tározós erőművek hogyan nyújthatnak megoldást az ellátásbiztonság fenntartására.
2025 elején a magyar energiapiac egy példátlan kihívással néz szembe: a KÁT-rendszer, vagyis a kötelező átvételi támogatás jövője kérdésessé vált. A KÁT eddig a hazai megújulóenergia-fejlesztések egyik legfontosabb pillére volt, amely biztos bevételt és kiszámíthatóságot nyújtott a termelőknek.
A szakmai estek következő részében a villamosenergia rendszer egyik speciális területét, a vasúti villamos vontatási energiaellátó rendszert ismerjük meg. Képet kaphatunk a szakterület fő kihívásairól és bepillantást nyerhetünk olyan vasútspecifikus műszaki kérdésekbe (földelési rendszerek, méretezési elvek, felhasználói igények stb.) amelyek foglalkoztatják a szakterületen tevékenykedő szakembereket.
A villamosenergia-rendszerben zajló paradigmaváltással és annak következményeivel minden a szakterületen tevékenykedő találkozott vagy találkozni fog rövid időn belül. Ha ezek a befolyásoló hatások összekerülnek azzal a ténnyel, hogy hosszú távon (5-10 év), a sokszor bizonytalan forrás- és fogyasztásoldali prognózisok alapján meg kell tudni mondani hol, és milyen fejlesztések (alállomás, távvezeték) szükségesek, vagy ki lehet-e kapcsolni egy távvezetéket vagy alállomási részt, akkor elmondhatjuk, hogy elindultunk a „jövőbelátás” irányába.
Kapcsolódó tartalom
Ahogy a nyár őszbe, az ősz télbe fordul, és csökken a hőmérséklet, minden otthon számára elérkezik az idő, hogy felkészüljön a fűtési szezonra. A megfelelő hőkomfort fenntartása mellett fontos, hogy mindezt gazdaságosan és környezetbarát módon tegyük. Az energiaköltségek növekedése és a fenntarthatóság iránti igény egyre inkább aktuálissá teszi ezt a témát. Ebben az epizódban áttekintjük, hogyan készülhetünk fel a fűtési szezonra a leghatékonyabban.
Egy különleges témára szeretnénk fókuszálni, ami nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközi szinten is nagy figyelmet kap. A következő adásunk középpontjában a Paks II atomerőmű projekt áll, amely az ország energiaellátásának jövőjét formálja meg. Beszélgetünk a projekt állapotáról, a technológiai fejlesztésekről és azokról a kihívásokról, amelyekkel a szakemberek nap mint nap szembesülnek. Csatlakozzatok hozzánk, ahogy szakértőinkkel mélyebbre ásunk a részletekben, és megvizsgáljuk, milyen hatással lehet ez a gigantikus beruházás Magyarország és a régió jövőjére.
A következő MEE podcast adásában egy különleges mélymerülésre invitáljuk hallgatóinkat a magyarországi megújuló energia szektor legújabb fejleményeibe. Körbejárjuk, hogy a kormányzati döntések, mint a rendkívüli szabályozási változások és a preferencialista bevezetése, miként formálják át a naperőművek és szélerőművek jövőjét, beleértve a szabályozási környezet, a hálózati integráció, és a finanszírozási feltételek új dimenzióit.