Beépülő napelemek, új nagyfogyasztók, villamosítás - új megközelítésre van szükség a tartós ellátásbiztonsághoz
Nem csupán erősebb hálózatra, új megoldásokra is szükség van Magyarországon ahhoz, hogy a villamosenergia ellátás biztonságát a megváltozott körülmények között is fent lehessen tartani – hangzott el a Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) 70. Vándorgyűlésén, Siófokon. A nyáron tapasztalt fogyasztási rekordok, napenergia termelési csúcsok és piaci folyamatok hosszú távú trendeket jeleznek előre a hazai villamosenergia-rendszerben.
A MEE Világítástechnikai Társaság 2024. november 7-én rendezi meg a II. AgroLight Fórumot. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Budai Campus-on megrendezendő esemény programjában a fény és a növénytermesztés, állattenyésztés valamint az élelmiszeripar kapcsolatát bemutató előadások szerepelnek.
A Magyar Elektrotechnikai Egyesület Villamos Gép, Készülék és Berendezés Szakosztálya, az Energetikai Informatika Szakosztállyal, a Mechwart András Ifjúsági Társasággal, valamint az Óbudai Egyetem MEE szervezetével és ipari vállalatok támogatásával, 18. alkalommal szakmai napot rendez.
Időpont: 2024. október 17.
A NOVOFER Alapítvány ezúton teszi közzé a Gábor Dénes-díj 2024 felterjesztési felhívását, amely a civil szféra legnevesebb műszaki alkotói elismerése ma Magyarországon. A díjjal a hazai és a határainkon túl élő magyar nemzetiségű, a műszaki és természettudományi felsőoktatás képviselőit, a jelentősebb ágazatok, ill. iparágak (távközlés/IT, gépipar/járműipar, biotechnológia/gyógyszeripar, mezőgazdaság, környezetvédelem, energia-/vízgazdálkodás, közlekedés/logisztika, orvostudomány/életminőség javítása, stb.) kutató-fejlesztő szakembereit kívánjuk elismerni és további alkotó munkára ösztönözni.
A hazai villamosipar legnagyobb szakmai rendezvényét, a Magyar Elektrotechnikai Egyesület 70. alkalommal megrendezésre kerülő Vándorgyűlés Konferencia és Kiállítását 2024. szeptember 24-26. között tartjuk, Siófokon a Hotel Azúr****-ban.
Az Ön véleménye rendkívül fontos számunkra. Jelenleg egy piackutatást végzünk, hogy felmérjük és megértsük tagjaink véleményét, igényeit és elvárásait. Célunk a fiatalabb generáció hatékonyabb megszólítása, amihez keressük egyesületünk értékajánlatainak pontos megfogalmazását.
Jelen lapszámunk számos fontos témával foglalkozik, többek között a hálózati energiatárolás aktuális kérdéseivel, az elektromobilitás területén felmerülő szigetelési problémákkal, valamint a feszültséginverterek maghőmérsékletének modellezésével. A fotovillamos termelésbecslés mélytanulási módszereivel és a villamos gépek tervezésében alkalmazható modellrendcsökkentés lehetőségeivel is megismerkedhetnek. Bemutatásra kerülnek a szinkrofazor mérések optimális elhelyezési stratégiái és egy újabb diplomatervdíjazott is, amely további inspirációt nyújthat olvasóinknak.
Meghívó az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Kar Múzeumok Éjszakája programjára
Időpont: 2024. június 22. szombat 16 órától 23 óráig
Helyszín: Budapest, Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Kar
Egy különleges témára szeretnénk fókuszálni, ami nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközi szinten is nagy figyelmet kap. A következő adásunk középpontjában a Paks II atomerőmű projekt áll, amely az ország energiaellátásának jövőjét formálja meg. Beszélgetünk a projekt állapotáról, a technológiai fejlesztésekről és azokról a kihívásokról, amelyekkel a szakemberek nap mint nap szembesülnek. Csatlakozzatok hozzánk, ahogy szakértőinkkel mélyebbre ásunk a részletekben, és megvizsgáljuk, milyen hatással lehet ez a gigantikus beruházás Magyarország és a régió jövőjére.
Az erősáramú elektrotechnika problémái szerteágazóak, sokrétűek. 70 éves egyesületünk fiatalos hévvel és lelkesedéssel törekszik azok megoldására, illetve megoldásuk elősegítésére.”- olvashatjuk ezeket a sorokat 1970-ből, melyek a mai napig nem vesztették aktualitásukat.
Fiatalos hévvel és lelkesedéssel került megrendezésre a 100. Jubileumi Küldöttgyűlés, május 25-én a Nemzeti Színház falai között.
Az immár 9. Védelmi és Irányítástechnikai Fórum (VIF) minden eddiginél nagyobb érdeklődés mellett, 362 regisztrált résztvevővel, május 7-10. között Esztergomban zajlott. Az idei rendezvény mottója „Üzembiztonság: újratöltve! Stabil ellátás, instabil környezetben” volt. A fő támogató a MAVIR ZRt. volt, amelynek ezúton is köszönjük támogatását, mert nélküle rendezvényünk nem valósulhatott volna meg ilyen szinten.
A Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) az erősáramú elektrotechnika, automatizálás, villamosenergia-piac, energiastratégia vagy kapcsolódó területein diplomatervet, szakdolgozatot készítő MSc mesterszakos és BSc alapszakos hallgatók számára pályázatot hirdet. A pályázat célja, hogy ösztönözze színvonalas diplomatervek, szakdolgozatok készítését és lehetőséget biztosítson a nyerteseknek arra, hogy az iparágban mind a diploma munkájukat, mind magukat bemutassák.
Egy különleges témára szeretnénk fókuszálni, ami nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközi szinten is nagy figyelmet kap. A következő adásunk középpontjában a Paks II atomerőmű projekt áll, amely az ország energiaellátásának jövőjét formálja meg. Beszélgetünk a projekt állapotáról, a technológiai fejlesztésekről és azokról a kihívásokról, amelyekkel a szakemberek nap mint nap szembesülnek. Csatlakozzatok hozzánk, ahogy szakértőinkkel mélyebbre ásunk a részletekben, és megvizsgáljuk, milyen hatással lehet ez a gigantikus beruházás Magyarország és a régió jövőjére.
Időpont: 2024. május 16. 17:00
A #MEEnet FOCUS következő adásában Dr. Raisz Dáviddal és Dr. Szolnoki Pálmával fogunk az előadásukról beszélgetni, amelyben bemutatták, hogy az EK-k működése alakítható úgy, hogy megújulók és tárolók beruházóiként, illetve, üzemeltetőiként az elosztóhálózat számára kedvezőbb körülményeket teremtsenek, ahhoz képest, mintha hasonló volumenű beruházások az EK-k által nyújtott koordináló/szervező erő nélkül, egyéni érdekek mentén történnének.
A szakmai estek 2024. évi 3. epizódjában azt a kérdést fogjuk megbeszélni, hogy kell-e rövid távon tartani az energetikában használatban lévő többszázezer GSM kommunikációs megoldás megszüntetésétől? Energetikai rendszereink adatigénye az információs társadalomban egyre csak duzzad, de mégis milyen szempontok kell, hogy vezéreljenek az optimális megoldás megtalálásához?
A következő MEE podcast adásában egy különleges mélymerülésre invitáljuk hallgatóinkat a magyarországi megújuló energia szektor legújabb fejleményeibe. Körbejárjuk, hogy a kormányzati döntések, mint a rendkívüli szabályozási változások és a preferencialista bevezetése, miként formálják át a naperőművek és szélerőművek jövőjét, beleértve a szabályozási környezet, a hálózati integráció, és a finanszírozási feltételek új dimenzióit.