Az előttünk álló kihívásokról beszélgetve szoktam kollégáimnak mondani, hogy felgyorsult világunkban most néhány év alatt kell megoldanunk hasonló mértékű feladatokat, mint amilyeneket elődeink évtizedek alatt végezhettek el. Gondolok itt például az 50-es és 60-as években az iparosítás és faluvillamosítás során megvalósított munkálatokra.
A Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) idén már 9. alkalommal szervezi meg a „Mi a pálya?” műszaki pályaválasztó fesztiválsorozatot, amely eddig országosan már több, mint 60 ezer fiatalnak segített a pályaválasztásban. Az esemény célja változatlanul az, hogy megmutassa a fiataloknak, milyen lehetőségek várnak rájuk a műszaki területeken, ahol stabil és hosszú távú karrier építhető.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal 2024. október 25-én ismét megrendezi az Erőművek Éjszakáját, és ezzel párhuzamosan a Távhőszolgáltatás Napját. Október 25-én közel 70 érdekes és nem mindennapi élményeket kínáló helyszín nyitja meg kapuit a közönség előtt is.
A Magyar Elektrotechnikai Egyesület Villamos Gép, Készülék és Berendezés Szakosztálya, az Energetikai Informatika Szakosztállyal, a Mechwart András Ifjúsági Társasággal, valamint az Óbudai Egyetem MEE szervezetével és ipari vállalatok támogatásával, 18. alkalommal szakmai napot rendez.
Időpont: 2024. október 17.
A NOVOFER Alapítvány ezúton teszi közzé a Gábor Dénes-díj 2024 felterjesztési felhívását, amely a civil szféra legnevesebb műszaki alkotói elismerése ma Magyarországon. A díjjal a hazai és a határainkon túl élő magyar nemzetiségű, a műszaki és természettudományi felsőoktatás képviselőit, a jelentősebb ágazatok, ill. iparágak (távközlés/IT, gépipar/járműipar, biotechnológia/gyógyszeripar, mezőgazdaság, környezetvédelem, energia-/vízgazdálkodás, közlekedés/logisztika, orvostudomány/életminőség javítása, stb.) kutató-fejlesztő szakembereit kívánjuk elismerni és további alkotó munkára ösztönözni.
Az Ön véleménye rendkívül fontos számunkra. Jelenleg egy piackutatást végzünk, hogy felmérjük és megértsük tagjaink véleményét, igényeit és elvárásait. Célunk a fiatalabb generáció hatékonyabb megszólítása, amihez keressük egyesületünk értékajánlatainak pontos megfogalmazását.
Meghívó az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Kar Múzeumok Éjszakája programjára
Időpont: 2024. június 22. szombat 16 órától 23 óráig
Helyszín: Budapest, Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Kar
Az erősáramú elektrotechnika problémái szerteágazóak, sokrétűek. 70 éves egyesületünk fiatalos hévvel és lelkesedéssel törekszik azok megoldására, illetve megoldásuk elősegítésére.”- olvashatjuk ezeket a sorokat 1970-ből, melyek a mai napig nem vesztették aktualitásukat.
Fiatalos hévvel és lelkesedéssel került megrendezésre a 100. Jubileumi Küldöttgyűlés, május 25-én a Nemzeti Színház falai között.
A Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) az erősáramú elektrotechnika, automatizálás, villamosenergia-piac, energiastratégia vagy kapcsolódó területein diplomatervet, szakdolgozatot készítő MSc mesterszakos és BSc alapszakos hallgatók számára pályázatot hirdet. A pályázat célja, hogy ösztönözze színvonalas diplomatervek, szakdolgozatok készítését és lehetőséget biztosítson a nyerteseknek arra, hogy az iparágban mind a diploma munkájukat, mind magukat bemutassák.
Az idén 124 éves Magyar Elektrotechnikai Egyesület az ország legnagyobb természettudományos egyesülete, mintegy 5000 fős tagsággal, több mint 80 jogi taggal. Az 50 területi szervezetéből egy az Óbudai Egyetem Kandó Kálmán üzemi szervezete 80 taggal. Fontos szerepe van abban, hogy már az egyetemisták is beléphessenek az egyesületbe és ezáltal az egyetem elvégzése után is tagjai maradnak a nagyobb szakmai közösségnek.
Zarándy Pál, a hazai energetikai szakma egyik nagy öregje, méltósággal viselt hosszú betegsége után, 2023. december 20-án, itt hagyott bennünket.
Végtelen szomorú szívvel tudatjuk, hogy a Protecta Elektronikai Kft. volt fejlesztőmérnöke, a BME Villamos Energetika Tanszék oktatója és a védelmes szakma kiemelkedő alakja, Dr. Petri Kornél 2023. december 15-én hajnalban itt hagyott bennünket.
A szakmai estek 2024. évi őszi félévének utolsó epizódjában a napon belüli villamosenergia-piac világába kalauzoljuk el a hallgatóságot a szakmai estekre jellemző kötetlen formában. Bemutatjuk – többek között – milyen piacok és időtávok vannak, ismertetjük a folyamatos kereskedés és az aukciós piac közötti különbségeket, az együttműködésük technikai részleteit – különös tekintettel az idén indult napon belüli aukciós piacra –, valamint a napon belüli kapacitásszámítást és eddigi eredményeit.
A #MEEnet új epizódjában a villamosenergia mindennapi életünkre gyakorolt hatását és veszélyeit vizsgáljuk Kiss István egyetemi docenssel. Beszélünk az egyenáram és váltóáram harcáról, az érintésvédelem modern kihívásairól, és arról, hogyan előzhetők meg a leggyakoribb balesetek.
A hagyományokat folytatva az idei VIF-en is lehetőség volt workshop keretében egy különösen aktuális téma alapos, párbeszédes körbejárására. A témát sajnos a háború adta. „Elemezzük közösen a háború egyes szakirányú tanulságait!” címmel Görgey Péter tartott vitaindítót, amelyet mozgalmas és tartalmas eszmecsere követett. A téma apropóját az adta, hogy az elhúzódó háború – és különösen annak villamosenergetikai aspektusa – immár lehetségessé, sőt szükségessé teszi következtetések levonását és azok beépítését a szakmai gondolkodásunkba.
A szakmai esteken belüli Hiedelmek vs. Valóság sorozatunk újabb epizódjában egy „láthatatlan” és gyakran nem kellő gondossággal kezelt villamosipari területet, a földelés kérdését fogjuk - a szakmai estekre jellemző - kötetlen formában körbejárni.
Bemutatjuk a jelenlegi előírási környezetet, majd esettanulmányokat elemezünk, rávilágítva gyakran előforduló (és néha banálisnak tűnő) hibákra, amelyek komoly fejtörést okozhatnak tervezőnek és üzemeltetőnek is.